Идеја за лесен ручек: Брзи плескавици од зеленчук

Плескавиците од зеленчук се одлична идеја за ручек или вечера во толплите летни денови.

Плескавиците се прават од мелено месо, но кога температурите надвор се високи, преферираме лесни и брзи јадења, а токму такви се плескавиците од зеленчук.

Тие се одлична идеја за ручек, особено кога не знаете што да подготвите. Може да се направат и со тиквички, но и грашокот и морковот ги прават неодоливи.

Потребни состојки:

 • 2 моркова
 • 150 gr замрзнат грашок
 • 100 gr брашно
 • 4 лажици презла
 • 2 јајца
 • 100 ml млеко
 • 1 лажичка сув квасец
 • магдонос

Подготовка:

Во зовриена вода ставете ги сечканите моркови и грашокот. Поклопете со капак гответе околу 10 минути. Во сад изматете ги јајцата и млекото, па додајте ги брашното и квасецот. Потоа додадете грашок и моркови, па додадете презла и сечкан магдонос. Добро промешајте. Смесата се вади со лажица и се пржи во длабоко масло.

Remote video URL
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Рецепти

Летна салата од тиквички и јајца

Read more

Летно освежување: Совршен сладолед од една состојка

Read more

Идеја за десерт: Брз и сочен колач од кајсии

Read more

Неодоливи раженчиња од тиквички и пилешко со пршута

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
 • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
 • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
 • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе