Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Во Јапонија овие палачинки се омилен појадок. Доколку сакате да пробате нов рецепт за палачинки, пробајте со овие кои потсетуваат на американските, но се двојно подебели додека тестото е помеко.

Нема да им одолеете доколку ги јадете со крем или овошје.

Потребни состојки:

-3 лажици брашно

-1/4 лажичка прашок за пециво

-1 лажица млеко

-1/4 лажичка екстракт од ванила

-2 јајца

-2 лажици шеќер

Начин на подготовка:

Одвојте ги жолчките од белките, па во жолчките додадете ги брашното, прашокот за пециво, екстрактот од ванила и млекото. Добро измешајте.

Белките изматете ги со миксер, па додадете го шеќерот и повторно изматете. Потоа во белките додадете ја смесата од жолчките и убаво измешајте. Смесата ставете ја во готварски шприц па стиснете од тестот во загреана и подмачкана тава за палачинки. Може да ставате и со црпалка.

Кога ќе ставите од смесата поклопете со капак и печете неколку минути, па свртете ја палачинката на другата страна.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Рецепти

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Read more

Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Read more

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Read more

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе