Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Превкусни меки кифлички, идеални за појадок.

Потребни состојки:

520 г брашно

1 сув квасец

1 и пол лажичка прашок за печиво

1 белка

1 лажица шеќер

250 мл млеко

30 г масло

80 г кисела павлака

За премачкување:

1 жолчка, малку вода

Семки по желба

Начин на подготовка:

Промешајте го брашното со сите суви состојки. Загрејте млеко и путер за да биде млако, да додајте брашно, белка и павлака и замесете го тестото. Оставете го да нарасне околу 30 минути. Подгответе тава обложена со хартија за печење.

Ставете го тестото на набрашнета површина и поделете го на 2 еднакви дела. И двата дела расукајте ги во голем круг и сечете триаголници по желба.

Ставете ги на хартија за печење и оставете ги да отстојат 20 минути. Загрејте ја рерната на 200 степени. Премачкајте ги кифличките со жолчка и малку вода, наросете со семки и печете 20-25 минути.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Рецепти

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Read more

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more

Предлог за денешниот ручек: Паста со пилешко и куркума

Read more

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Read more
 

Магазин

Пронајден венчален прстен кој Британка го изгубила пред 50 години

Читај повеќе
  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе