Идеја за појадок: Лиснати стапчиња со ајвар

Потребни состојки:

250 г лиснато тесто

5 лажици ајвар

70 г сирење(гауда)

1 јајце

Сусам

Начин на подготовка:

На хартија за печење расукајте го лиснатото тесто. Посипете со брашно за да не се залепи тестото за сукалото. Површината на тестото премачкајте ја со тенок слој ајвар, а потоа една половина од тестото наросете ја со рендано сирење.

Преклопете го тестото на два дела со помош на хартијата за печење и стиснете со прстите за да се спои. Исечете го тестото на линии со пречник околу 1,5 центиметри. Свртете ги краевите и наредете ги лиснатите стапчиња во тава за печење. Премачкајте ги со јајце и наросете со сусам. Печете ги во рерна на 200 степени околу 20 минути.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Рецепти

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more

Идеја за десерт: Ролат со кокос прелиен со чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Шпагети во пикантен сос со печурки

Read more

Смути со банана и јагоди за брз и здрав појадок

Read more

Магазин

  • play_arrow

На Галапагос откриен бел пингвин

Читај повеќе
  • play_arrow

15-минутни секси вежби со Памела

Читај повеќе

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Читај повеќе

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Читај повеќе

Колку треба да вежбаме ако цел ден седиме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е најголемиот волк во светот

Читај повеќе

Што е тоа што ја прави една личност сексапилна ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Читај повеќе