Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Предлог за брз и лесен појадок кој ќе му се допадне на целото семејство.

Потребни состојки:

3 јајца

1 прашок за печиво

1 шолја масло

2 шолји кисела вода

2 и пол шолји пченкарно брашно

1 шолја брашно

200 г свежо сирење

300 – 400 г мешан зеленук(грашок, пченка, моркови)

Сол

Начин на подготовка:

Сварете го исечканиот зеленчук. Варете 15 минути откако ќе зоврие. Исцедете и оставете да се излади. Во длабок сад изматете јајца, масло, кисела вода и прашок за печиво. Постепено додавајте и пченкарно, потоа и бело брашно и матете.

Додајте го изгмеченото сирење, а доколку имате дома може да додадете и 2 лажици кајмак. На крајот додајте го зеленчукот и соединете ја смесата. Посолете.

Калапот за мафини премачкајте го со путер и набрашнете го и додајте го смесата со мафини. Печете на 200 степени додека да добијат златно-кафеава боја. Оваа количина е доволна за 24 мафини.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Read more

Рецепт за сладолед од три состојки

Read more

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе