Идеја за појадок: Мини крофни од апарат

Потребни состојки:

3 јајца

150 мл масло

250 мл млеко

350 гр брашно

1 печиво

50 гр шеќер+ванила

Начин на подготовка:

Љубов во крофнички, вкусни и меки - ќе ви се допаднат. Доколку имате апаратче дома спремете се веднаш за работа во кујна Декорирајте ги и ставете прелив и додатоци по желба.
Измешајте ги прво течните состојки, па додадете ги сувите. Префрлете ја смесата во кеса и засечете на едниот крај за полесно да ставате во апаратот. Испечете ги крофничките, и ставете им прелив. Може да направите ганаш крема од 200 гр чоколадо и 20-30 мл хопла и секоја крофна да ја потопите во преливот. Додека да се зацврсти преливот, ставете ги додатоците како мрвици, кокос и слично.

URL
View this post on Instagram

Мини крофни од апарат🍩 Љубов во крофнички, вкусни и меки кои верувам на секој ќе му се допаднат☺️ доколку имате апаратче дома спремете се веднаш за работа во кујна👩🏻‍🍳 Декорирајте ги и ставете прелив и додатоци по желба. Измешајте ги прво течните состојки, па додадете ги сувите. Префрлете ја смесата во кеса и засечете на едниот крај за по лесно да ставате во апаратот. Испечете ги крофничките, и ставете им прелив. Јас направив ганаш крема од 200 гр чоколадо и 20-30 мл хопла и секоја крофна ја потопив во преливот. Дури се нема зацврстено преливот ставете ги додатоците како мрвици, кокос и сл. Послужете ги или наредете ги како торта. • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

Тагови
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Колач со овошје

Read more

Ручек за 30 минути: Ражничи од компири и сланина

Read more

Како да го внесете просото во вашата исхрана?

Read more

Рецепт за совршен колач со сливи

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе