Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Малку поинаков рецепт за крофни кој ќе го обожавате.

Потребни состојки:

¾ шолја шеќер

¼ шолја кафеав шеќер

1 и пол лажичка цимет

За тесто

2 шолји брашно

¾ шолја шеќер

2 и пол лажички прашок за печиво

Половина лажичка цимет

Лажичка сол

1 поголемо јајце

Две банани

1 шолја млеко

2 лажици масло

Масло за пржење

Начин на подготовка:

Во помал сад измешајте бел и кафеав шеќер со цимет.

Во поголем сад изматeте ги првите 5 состојки за тестото. Во друг сад изматете го јајцето, изгмечете ги бананите, додајте млеко и 2 лажици масло и соединете ја смесата. Потоа додајте ја и смесата со брашно и измешајте.

Загрејте го маслото во тава за пржење и откако ќе се загрее додавајте по 1 лажица од смесата за крофни. Пржете околу 45-60 секунди и од двете страни додека да добијат златно-кафеава боја. Крофните ставете ги на хартија за да се исцедат, а потоа наросете ги со цимет и бел и кафеав шеќер.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Рецепти

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе