Идеја за појадок: Овесна каша со бело чоколадо и јагоди

Идеја за денешниот појадок.

Потребни состојки:

1 јајце

1 лажица мелено ленено семе

1-2 лажици засладувач

4 лажици овесни снегулки

50 г бело чоколадо

350 мл вода

Јагоди, путер, чоколадо

Начин на подготовка:

Во сад на оган ставете го млекото/водата, јајцето и овесните снегулки и убаво измешајте. Додадете засладувач по желба и варете 8-10 минути на средна температура. Додадете и лажица мелено ленено семе. На крај додадете 4-5 коцки бело чоколадо и измешајте убаво да се растопи. Сервирајте, додајте чоколадо, путер и свежи јагоди. 

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Рецепти

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Read more

Идеја за појадок: Лиснати ролнички со крем

Read more

Предлог за десерт: Пита со јаболка и цимет

Read more

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Read more
 

Магазин

Германските корона-скептици маскирани на протест

Читај повеќе

Што ќе се случи со вашето тело ако престанете да јадете брза храна?

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Модар патлиџан и домати со моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Читај повеќе

Јапонски научници открија како коронавирусот може да се пренесе преку разговор

Читај повеќе
  • play_arrow

30-минутни вежби за затегнати нозе

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа внатрешноста на авионот кој од Лондон до Њујорк пристигнува за 90 минути?

Читај повеќе

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Читај повеќе

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Читај повеќе