Идеја за појадок: Овесна каша со тиква и брусници

Вкусна и здрава есенска каша за одличен почеток на денот.

Потребни состојки:

-40 г овесни снегулки

-1 лажица суви брусници

-60 г пире од печена тиква

-1 лажичка цимет

-ореви

-мед

-уште малку брусници

Начин на подготовка:

Во длабок сад измешајте ги овесните снегулки и брусницата, прелијте со 200 мл вода и оставете да се загрее. Кога водата ќе зоврие, намалете на најниска температура и варете додека снегулките не ја впијат сета течност.

Тоа ќе трае неколку минути и потребно е мешање за да не се залепат на дното на тенџерето.

Кога ќе биде готово, тргнете го тенџерето од шпоретот и додадете го пирето од тиква и зачините, па добро измешајте.

Засладете со мед по вкус, ако тиквата е слатка нема да биде потребно повеќе од половина лажичка.

Сипете ја кашата во чинија, наросете со сецкани ореви и брусница по желба, па прелијте со малку мед.

Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Рецепти

Најдобриот рецепт за пита со сливи

Read more

Рецепт на денот: Паштета од сардина

Read more

Десерт на денот: Пита со јаболка

Read more

Идеја за појадок: Кифлички со павлака

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе