Идеја за појадок: Пица ролнички

Предлог што да зготвите за денешниот појадок по рецептот на Мартина Трајаноска.

Потребни состојки:

1 печиво

2 шолји јогурт

4 шолји брашно

Печурки

Кулен, шунка, сув врат(по избор)

Кечап

Оригано

Кашкавал

Начин на подготовка:

Замесете тесто од состојките(по потреба додадете брашно и по желба сол) веднаш расукајте го тестото на намрсена површина во голем правоаголник или поделете го на 2 дела. Премачкајте по желба со кечап и додадете ги вашите омилени состојки за пица. Може да ставите сувомеснато, печурки и оригано. Од тестото сечете ленти и завиткајте ги. Нежно притиснете ги и редете ги на хартија за печење и печете ги 10-15 минути на 200 степени. По желба наросете и сусам пред печење. 

URL
View this post on Instagram

Пица ролнички🍕 Кога не можеш да се одлучиш помеѓу две слики, ги одбираш двете. Ќе ви го оставам рецептот и на 2 те објави❤️ Врнежливово време деновиве е само за топло печено пециво, кифлички, лепче или овие преубави пица ролнички. Тесто од 3 состојки кое не се чека да нарасне. Пре меки се и највкусни, па можете веднаш да си ги направите. Замесете тесто од состојките(по потреба додадете брашно и по желба сол-јас не ставам) веднаш расукајте го тестото на намрсена површина во голем правоаголник(или поделете го на 2 дела). Премачкајте по желба со кечап и додадете ги вашите омилени состојки за пица. Јас ставив сувомеснато и печурки и наросив оригано кое дава посебен шмек☺️ Од тестото сечете ленти и завиткајте ги. Нежно притиснете ги и редете ги на хартија за печење и печете ги 10-15 минути во загреана рерна на 200 С. По желба наросете и сусам пред печење. Уживајте ги топли во вакви дождливи денови. Уживате ли во дождот или едвај чекате да помине?🙈 Јас сум од првиве, а утрово уживам и во новата книга на @biljanamartinovska • #instafood #foodlovers #foodporn #foodblogger #cooking #goodfoodgoodmood #tasty #delicious #food #madewithlove #homemade #homecook #macedonia #фотонаденот #инстамакедонија #седидома #готвисољубов #споделирецепт #macedonianfoodbloggers #мкфудблогери

A post shared by martinascooking (@martinascooking) on

реклама

Рецепти

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Read more

Најдобриот рецепт за солени палачинки со тиквичка

Read more

Магазин

  • play_arrow

Волонтери-нуркачи го чистат морското дно околу Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Мадридското метро се претвори во Венеција

Читај повеќе

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Чизкејк со јагоди

Читај повеќе

Зошто не треба да се смеете кога се сликате за пасош?

Читај повеќе

Оргазам од 1,8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе