Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Потребни состојки:

1 маргарин

500 г брашно

2 јајца

1 свеж квасец

5 лажици топло млеко

2-3 лажички шеќер

Начин на подготовка:

Во сад сипете млеко и промешајте го со квасец, шеќер и сол. Оставете да отстои неколку минути, па промешајте со брашно и јајца и замесете меко тесто.

Рассукајте го тестото и исечете ленти, премачкајте ги со изматено јајце и наросете ги со сусам или со морска сол. Наредете ги во тава и печете на 180 степени додека да добијат златно-кафеава боја.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Read more

Рецепти

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more
 

Магазин

Циметот е здрав, но не се препорачува за секого

Читај повеќе

Денеска е најдепресивниот ден во годината – како да го надминете?

Читај повеќе

Трите најдволични хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите се пофалија со уникатен мотор за бродови: Најефикасната конструкција во светот

Читај повеќе

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Читај повеќе
  • play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Читај повеќе
  • play_arrow

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Читај повеќе