Идеја за ручек: Едноставен рецепт за сочно пилешко

Ако немате идеја за ручек, пилешкото е секогаш добро решение. Подготвено во овој сос, тоа е неверојатно сочно и вкусно, а ако послужите пире од компири како прилог, веднаш ќе се изеде. Што е најдобро, на сите им успева, а месото е толку меко што се топи в уста.

Потребни состојки:

 • 500 gr пилешко филе
 • 1 кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • 1 лажичка доматно пире
 • 300 ml павлака за готвење
 • 25 gr путер со зачини
 • ½ лажичка оригано
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Месото исечкајте го на шницли, па пропржете го во тава. Кога шницлите ќе бидат готови, извадете ги и во истото тавче ставете исечкан кромид и лук. Кога ќе се испржи додадете го доматното пире. Промешајте, па додадете ја и павлаката. Зачинете со слатка пиперка и промешајте. Додадете сол и бибер, а потоа додадете путер и зачини. Кога ќе се растопи путерот вратете ги шницлите во тавата и гответе уште 15-25 минути, во зависност од дебелината на парчињата месо. На крај посипете со оригано.

Забелешка: Ако не можете да најдете путер со зачини, може да користите и обичен. А доколку забележите дека количината на сосот е намалена, додадете малку вода.

Remote video URL
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Рецепти

Летна салата од тиквички и јајца

Read more

Летно освежување: Совршен сладолед од една состојка

Read more

Идеја за десерт: Брз и сочен колач од кајсии

Read more

Неодоливи раженчиња од тиквички и пилешко со пршута

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
 • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
 • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
 • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе