Идеја за ручек: Евтина, а богата паста

Подготовката е многу едноставна, а мирисот и вкусот се одлични.

Доколку не сакате да го поминете целиот ден во кујна, или барате ново јадење, имаме предлог за вас.

Евтин и сочен ручек со тестенини, спанаќ и кашкавал кој сигурно ќе ги задоволи сите ваши барања.

Подготовката е многу едноставна, а штом ќе го пробате овој рецепт, ќе ви стане еден од омилените.

На крајот на краиштата, обидете се и уживајте, нема што да загубите.

Потребни состојки:
 • 300 gr тестенини (по избор)
 • 200 gr спанаќ
 • 200 ml јогурт
 • 300 ml млеко
 • 2-4 јајца
 • 50 gr кашкавал
 • 50 gr сирење
 • 50 ml маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • гранули од лук
Подготовка:

Сварете ги тестенините. Ние препорачуваме тоа да бидат фузили, но може и макарони или други. Во тавче со димензии 30×20 намачкајте со малсиново масло, па истурете ги тестенините во тавчето и распоредете ги.

Во сад изматете ги јајцата, додајте маслиново масло, јогурт, млеко и една лажица рендан кашкавал. Додадете сол и бибер.

Потоа додајте ги гранулите лук и спанаќот исечкан на резанки. Измешајте сè.

Одозгора издробете коцка сирење и изрендајте кашкавал. Се пече во рерна околу 45 минути на 220°C.

Remote video URL
Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Рецепти

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Read more

Пoјадок за шампиони: Зошто треба да јадете две јајца наутро?

Read more

Рецепт на денот: Крем супа од зеленчук

Read more

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе