Идеја за ручек: Кисела зелка со џимиринки

Едноставно јадење со интересен вкус за љубителите на кисела зелка.

Потребни состојки:

  • Маст или масло
  • Џимиринки
  • Кисела зелка
  • Коцка од говедска супа

Начин на подготовка:

На маст или на масло, на тивка температура, испржете ги џимиринките до саканата боја, количина по ваш избор.

Киселата зелка исечкајте ја ситно, ако е пресолена добро измијте ги листовите. Количината е исто по ваш избор.

Додадете ги џимиринките и ставете заедно да се печат во рерна на 190 степени Целзиусови. Печете додека зелката не биде готова.

Пред крајот додадете ја говедската коцка за супа разредена во вода и допечете уште малку.

Ова јадење може да го приготвите и на рингла, не мора да се пече.

 

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Рецепти

Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Read more

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Read more

Рецепт на денот: Виенски шницли со помфрит и холандски сос

Read more
 

Магазин

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе