Идеја за ручек: Ќофтиња на кипарски начин

Кипарското ќофте е одличен предлог за ручек, а миризливите зачини и една тајна состојка му даваат посебен шмек.

Ќофтињата се меѓу омилените јадења, а се прават од мелено месо. Најчесто се сервираат со пире и во сос од домати, а ако сте љубител, тогаш пробајте го рецептот за кипарско ќофте. Една состојка ги разликува од нашите, а тоа е компирот кој се додава, додека зачините им даваат посебен вкус. Ќофтињата во кипарски стил се сочни и вкусни, а можете да ги послужите со ѕаѕики салата.

Потребни состојки:

 • 1 кг мелено свинско месо
 • 650 гр компири
 • 2 кромида
 • 1 китка магдонос
 • 3 јајца
 • 2-3 лажици презла
 • 2 лажици суво нане
 • малку цимет
 • малку мускатно оревче
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Изрендајте ги компирите, а потоа добро исцедете ја целата вода. Кромидот и магдоносот ситно исечкајте ги. Во сад измешајте мелено месо, компири, јајца, магдонос, кромид, презла, потоа посолете и побиберете, па додадете ги другите зачини, како нане, мускатно оревче и цимет. Добро измешајте ја смесата за добро да се измешаат сите состојки, па покријте со проѕирна фолија и оставете ја во фрижидер преку ноќ. Наредниот ден формирајте ќофтиња и пржете на загреано масло.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Рецепти

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
 • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе