Идеја за ручек: Крем супа од целер и сирење

Есенска крем супа со зеленчук и сино сирење.

Потребни состојки:

100 г кромид

2 лажици маслиново масло

20 г путер

300 г корен од целер

100 г компири

1 лажичка вегета

Сол и бибер

100 г сино сирење

Магдонос

Начин на подготовка:

На маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид и мешајте додека да добие златеста боја. Додадете путер и сечкан кромид и целер на коцки. Додајте вегета и сипете вода. Варете на ниска температура за да омекне зеленчукот. Згмечете го овошјето со помош на рачен миксер. Додајте вода за да ја добиете посакуваната густина, посолете и додајте го мелениот бибер. Готовата супа наросете ја со коцки сино сирење и исечкан магдонос.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Read more

Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Read more

Лесно и брзо: Солена штрудла со моцарела и шунка

Read more

Рецепт на денот: Канелони полнети со спанаќ и сирење

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе