Идеја за ручек: Крем супа со пилешко и печурки

Идеја за денешниот ручек: топла супа во која ќе уживаат сите.

Состојки:

Лажица маслиново масло

220 гр. пилешко месо

Сол и бибер по вкус

30 гр. путер

Три чешниња лук

220 гр. печурки

Главица кромид

Три моркови

Малку целер

30 гр. брашно

Четири шолји пилешки бујон

190 милилитри полномасно млеко

60 милилитри павлака за готвење

Две лажици сецкан магоднос

Мајчина душичка

Начин на подготовка:

Загрејте го маслиновото масло на тавче на средна температура. Исецкајте го пилешкото месо на коцки, ставете малку сол и бибер, пржете во тавчето 2-3 минути и оставете на страна.

Во тава растопете путер, па додајте лук, печурки, кромид, морков и целер. Пржете го со повремено мешање три-четири минути, додајте мајчина душичка и пржете уште една минута.

Потоа, додајте брашно и оставете го да се пржи околу една минута за да добие златеста боја, па сипете го пилешкиот бујон, пилешкото месо и оставете да се вари околу 4-5 минути со повремено мешање.

Додајте го полномасното млеко и павлаката за готвење, оставете на огин уште две минути и додајте сол и бибер по вкус.

Послужете ја супата топла.

реклама

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Read more

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Read more

Брзо и здраво: Домашен сладолед од шумско овошје

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Read more

Магазин

Хороскопски знаци кои имаат среќа во љубовта

Читај повеќе

Сезонските коронавируси не ги штитат децата од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

13-годишно девојче зборува 20 јазици

Читај повеќе

Зошто треба да јадете праски секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе