Идеја за ручек: Макарони со тиквички и пире

Доколку немате инспирација за ручек, подгответе тестенини со тиквички. Заборавете на бешамелот, згуснете ги компирите и комбинирајте состојки - без млеко и брашно.

Брзиот ручек е она што ни треба кога надвор е топло, а што е подобро од италијанската храна? Пастата е најдоброто решение, бидејќи е неверојатно лесна за правење и му успева секому, а има милион начини да ја подготвите, од наједноставните, само со сос од домати, до оние кои имаат повеќе состојки. Најпознати пасти секако се болоњезе и карбонара.

Овој рецепт е особено интересен бидејќи за прелив се користи омилениот прилог на сите Балканци - пире од компири. Заборавете на бешамелот, компирот ќе му даде густина на јадењето и ќе ги соедини состојките.

Потребни состојки:

  • 2 компира
  • 250 gr тестенини
  • 2 тиквички
  • 2 чешниња лук
  • 80 gr чедар
  • маслиново масло

Подготовка:

Сварете ги тестенините (ал денте), како и компирите. Изрендајте ги тиквичките, како и кашкавалот, а лукот ситно исечкајте го. На маслиново масло пропржете лук и тиквички. Исечете ги компирите, па ставете ги во блендер, посолете, додајте чедар и малку маслиново масло. Блендирајте додека не добиете компактна смеса. Во тиквичките додадете ги сварените тестенини и пирето од компири. Добро соединете. Оставете на шпорет уште 2-3 минути.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе