Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Поздрава и поубава верзија на пилешките прсти по рецептот на Мартина Трајаноска - предлог за денешниот ручек.

Потребни состојки:

Пилешко

Брашно

Јајце

Пченкарно брашно, палента, сусам

Зачини

Начин на подготовка:

Пилешкото исечете го на ленти. Секое парче извалкајте го во брашно, во јајце, па во презла, а може и во мешано пченкарно брашно, палента и мешан сув зеленчук како зачин. Редете ги на хартија за печење и печете ги во рерна на 200 степени околу 30/40 минути со 2/3 пати превртување во текот на печење.

Комбинирајте со зеленчук, салата, сос и слично. 

 

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Рецепти

Марио готви меци пакери

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Марио готви меци пакери

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога гром удира во вулкан за време на ерупција

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Читај повеќе

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Читај повеќе

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе