Идеја за ручек: Пилешки гулаш

Едноставно и вкусно јадење за целото семејство.

Потребни состојки:

 • 300 г пилешко филе
 • 1 морков
 • кромид
 • 2 компири
 • 2 чешни лук
 • 1 црвена пиперка
 • 100 мл доматен сос или пасиран домат
 • сол, бибер
 • магдонос
 • половина лажичка мелен лут пипер, по желба

Начин на подготовка:

На малку масло испржете го ситно исечканиот кромид. Кога ќе омекне, додадете го ренданиот морков и ситно исечканите лук, пиперката, компирот и пилешкото месо исечено на коцки. Варете околу 10 минути со повремено мешање.

Додадете половина лажичка мелен пипер и убаво измешајте. Додадете и малку вода. Зачинете и оставете да се вари околу 30 минути со додавање вода, по потреба.

На крајот, додадете го пасираниот домат и гответе уште 15 минути. Наросете магодонос.

Јадењето може да го послужите со сезонска салата.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Рецепти

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
 • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе