Идеја за ручек: Пилешки крилца во пикантен сос

Еден од најпопуларните специјалитети од рестораните за брза храна.

Ако сакате пилешко месо и сте љубители на лута храна, ова е вистинскиот рецепт за вас. Зачинетата храна најдобро го топли телото во студените денови.

Состојки:

500 гр. пилешки крилца

½ шолји брашно

¼ лажички сол

¼ лажички каен бибер

Сос

¼ шолји путер

¼ шолји лут сос

Малку лук во прав

¼ лажички бибер

Начин на подготовка:

Промешајте брашно, сол, мелена пиперка и кајен бибер, па ставете ги во кеса за печење.

Додајте ги пилешките крилца и добро протресете за да смесата се впие на месото.

Оставете ги во фрижидер да отстојат еден час.

Пилешките крилца наредете ги на решетка од рерна(одоздола ставете тава за печење).

Печете околу 45 минути на 170 степени, премачкајте ги со масло и допечете ги уште неколку минути на 200 степени за да добијат крцкава коричка.

Промешајте ги сите состојки за сосот и пржете ги додека да се соединат. Прелијте ги крилцата со подготвениот сос и послужете ги топли.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе