Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Ролни од месо и зеленчук, идеален ручек за целото семејство.

Потребни состојки:

-бело пилешко месо

-15 тенки ленти сланина

-100 г кашкавал

-5 кисели краставички

-босилек

-кари

-сол, бибер

-масло

Начин на подготовка:

Белото месо исечете го на шницли, па израмнете го со чекан за месо.

На парче алуминиумска фолија посипете малку сол, бибер, малку масло, па ставете три ленти сланина, бело месо на сланината и зачинете со кари и босилек.

Потоа ставете и парче кашкавал и сечкани кисели краставички. Замотајте го сето тоа во сланината и потоа во фолијата. Во зовриена вода проварете ги ролните во фолијата околу 10 минути, па извадете ги.

Кога ќе се оладат, одмотајте ги и ставете во рерна за да се испечат. Послужете ги со претходно зготвен зеленчук и салата по желба.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Рецепти

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more

Рецепт на денот: Солени мафини со кашкавал и сушени домати

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе