Идеја за ручек: Пилешки уштипци со зеленчук

Пилешките уштипци со црн грав може да ги подготви буквално секој, само измешајте зеленчук и месо, испржете и нема да можете да им одолеете.

Сигурно барем некогаш в кафеана сте пробале лесковачки уштипци кои се прават од мелено месо, сланина и сирење - тоа е едно од најпознатите српски јадења. Но, постои многу поздрава варијанта на ова високо калорично јадење. Станува збор за пилешки уштипци со грав. Белото месо е најпрактично за подготовка, а оди со речиси секаков додаток. Овој рецепт е многу едноставен бидејќи треба само да ги измешате состојките и да пржите, а вкусот ќе биде одличен.

Потребни состојки:

 • 1 пилешко филе
 • 1 јајце
 • 3 лажици јогурт
 • 1 лажица скроб
 • малку копар
 • ⅓ млад кромид
 • на врв на лажичка бибер
 • ½ лажичка сол
 • 1 домат
 • 2 конзервиран црн грав
 • растително масло

Подготовка:

Месото исечкајте го на коцки, па додадете јајце, јогурт, скроб, сол, бибер и измешате. Потоа додадете сечкан копар, ситно сечкан млад кромид и домат, како и грав. Добро соединете. Во тавче загрејте масло, па со лажица ставајте од смесата и пржете од двете страни.

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе