Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

Пилешко бело месо

1 кромид

1 чешне лук

Малку презла

Сол, бибер, буковец

За сос

1 шолја млеко

Вода или пилешки бујон

1 лажица брашно

1 лажичка сенф

200 мл павлака за готвење

Кашкавал

Начин на подготовка:

Пропрежете го сечканиот лук, додајте кромид, зачинете и додајте презла. Исечкајте го пилешкото месо, ставете го во сад и додајте ги пропржените состојки и јајцето. Соединете и ако е потребно додајте уште презла.

Во истата тава ратопете го путерот, додајте брашно, промешајте, па сипете млеко и павлака за готвење. Додајте сенф и промешајте, па сипете вода или бујон. Откако ќе зоврие ќофтето и варете уште 7-8 минути. Откако е готово, изрендајте малку кашкавал.

реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Read more

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе