Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

За ручек ви предлагаме да направите совршено пилешко со четири видови сирења и кашкавали. Преубав вкус, а подготовката никогаш полесна кога станува збор за ваков тип на јадење.

Пилешко куатро формаџи, или четири сирења, се служи во многу познати ресторани ширум светот, но лесно може да се направи и дома. Сѐ што ви треба е пилешко месо, а наш избор се копак и докопан, потоа сирења и павлака за готвење. Зачини можете да користите по желба. Пилешкото со 4 сирења е одличен предлог за ручек, а се подготвува лесно.

Потребни состојки:

 • 4-5 копани и докопани
 • 1 лажичка оригано
 • 4-5 чешниња лук
 • ½ мала главица кромид
 • 100 мл вода
 • 250 мл павлака за готвење
 • малку свеж босилок
 • 50 гр моцарела
 • 50 гр пармезан
 • 50 гр тврди сирење
 • 50 гр горгонзола
 • масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тава сипајте малку масло, па откако ќе се загрее додадете го месото. Посолете и побиберете, па посипете оригано. Потоа додадете крупно сечкан лук. Додадете и сечкан кромид, па пржете додека месото и лукот не променат боја. Сипете малку вода, па динстајте уште десетина минути. Потоа додадете павлака за готвење, па промешајте. Додадете крупни парчиња сирења и сечкан босилок, па одново промешајте. Крчкајте додека сирењата не се растопат.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Рецепти

Џамбалаја - американски специјалитет од ориз, пилешко и колбаси

Read more

За гурмани: Пекарски компир со сланина и кашкавал

Read more

Рецепт на денот: Особуко - милански говедски специјалитет

Read more

Рецепт на денот: Бело месо во ароматичен сос

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе