Идеја за ручек: Пилешко со маслинки и бадеми

Пробајте го овој рецепт за вкусно пилешко со маслинки и бадеми.

Состојки:

20 гр. путер

Лажица маслиново масло

8 парчиња пилешки батак со карабатак

Свежа мајчина душичка

Помала главица кромид

Две чешниња лук

30 гр. бадеми

60 мл. бело вино

Пола литар супа во коцка

Маслинки

Начин на подготовка:

Во поголема тава загрејте путер и маслиново масло. Пилешкото зачинете го со сол и бибер по вкус, печете во тава за да кожичката биде крцкава од двете страни. Печете додека месото да добие златеста боја.

Намалете го огинот и додајте мајчина душичка, кромид, лук и малку сол. Динстувајте, мешајќи повремено, 3-4 минути. Додајте лук, динстувајте уште една минута па, додајте ги маслинките и бадемите.

Засилете го огинот и сипете бело вино, па промешајте. Сипете ја супата и оставете да врие.

Гответе додека сосот се згусне. Послужете со свеж магдонос.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Рецепти

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Read more

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more

Рецепт на денот: Белгиски вафли

Read more

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Read more

Магазин

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Читај повеќе

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Читај повеќе
  • play_arrow

Како никогаш да не бидете здодевен соговорник?

Читај повеќе
  • filter

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Читај повеќе

Anonymous се реактивираат, ќе ги разоткриваат злосторствата на полицијата

Читај повеќе