Идеја за ручек: Пилешко во сос со печурки

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

800 гр пилешко месо(батак и карабатак)

2 јаболка

100 гр печурки

1 главица кромид

200 мл пилешка супа(бујон)

Сол и бибер

Сенф

Масло

Начин на подготовка:

Премачкајте го пилешкото месо со сенф и зачини и пропржете го на масло около 1-2 минути додека да добијат убава кора. Извадете го месото и ставете го на чинија.

Исечкајте го кромидот и пропржете го. Додајте ги исечканите печурки и динстајте.

Излупете ги јаболката и исечкајте ги на ситни парчиња. Вратете го пилешкото, додајте супа, додајте ги јаболката и печете во рерна околу 30 минути.

Доколку сосот е редок откако ќе го извадите од рерна, оставете го уште малку на оган за да се згусне.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Рецепти

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе