Идеја за ручек: Потпечен ѓувеч со ориз, компир и месо

Ова е малку поинаков ѓувеч кој се пече во рерна, а се подготвува со ориз, компир, месо...

Ѓувеч е едноставно јадење со кое израснале многу генерации. Неговата подготовка не бара многу, а може да се направи со или без месо. Ви пренесуваме рецепт за ѓувеч со ориз, компири и пиперка, а за уште подобар вкус прелијте го со булјон. Искористете месо по ваш избор, а освен што е вкусен, ѓувечот е и совршен предлог за ручек за сите што сакаат да му угодат на семејството без да потрошат многу пари.

Потребни состојки:

 • 200 гр ориз
 • 100 гр грашок
 • 2 пиперки
 • 1 мал компир
 • 1 пелат
 • 1 кромид
 • 200 мл булјон
 • 200 мл доматен сос
 • месо по избор
 • масло
 • вода

Подготовка:

Во тава со малку масло пропржете го ситно исечканиот кромид, а кога ќе омекне додадете го месото исечкано на коцки. Кратко пропржете, па додадете ги крупно исечканите пиперки и компирот кој сте ги исечкале на ситни коцки.

Истурете малку вода во тавата и промешајте, па зачинете по желба. Потоа истурете го булјонот, доматниот сос, пелатот, па додадете го грашокот и повторно измешајте.

Гответе го ѓувечот околу 15 минути, по потреба додадете уште вода, па ставете го во рерна и печете уште 15 минути.

При сервирање по желба можете да украсите со магдонос.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Рецепти

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Пилешко со пржени компири во ромеско сос

Read more

Почнува сезоната на младиот кромид: Зошто треба да го вклучите во исхраната?

Read more

За лижење прсти: Говедско со портокал и костен - во тортиља

Read more
 

Магазин

Конзервирана храна што може сериозно да му наштети на вашето здравје

Читај повеќе
 • play_arrow

Запознајте го Кристијано МекДоналдо

Читај повеќе
 • play_arrow

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Читај повеќе

10 навики на најуспешните луѓе во светот, на една Опра особено се придржува

Читај повеќе

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Читај повеќе

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвинил за принуден брак

Читај повеќе

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Читај повеќе

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Читај повеќе

Зошто ни се потребни престапни години и како настанале?

Читај повеќе