Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Предлог што да подготвите за денешниот ручек.

Потребни состојки:

250 г ориз

Малку масло

Сол и бибер

1 поголема тиквичка

100 г сланина

Магдонос

1 кромид

1 морков

Супа од зеленчук

Начин на подготовка:

Излупете ја тиквичката и исечкајте на коцки, а исечканиот кромид и морковот и пропржете ги на малку масло, па додајте ја посната супа од зеленчук. Оставете да се вари, па додајте ги тиквичките. Откако ќе омекнат, додајте го оризот, уште супа и оставете да се динста. Пропржете ја исечканата сланина во тава без масло и откако ќе добие убава боја додајте ја во оризот. Динстајте додека да омекне оризот.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Рецепти

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Read more

Протеинска бомба: Како да зготвите црн грав?

Read more

Рецепт за вкусни домашни бургери

Read more

Мезе на денот: Похувани печурки

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе