Идеја за ручек: Вкусен гулаш со зеленчук

Меѓу омилените рецепти на кулинарските почетници дефинитивно е овој за гулаш со зеленчук.

Гулашот е едно од најдобрите јадења кои се јадат со лажица, а се подготвува така што мешате неколку вида месо и оставате да се крчка со часови. Не може да го преварите, може само да стане повкусен и да се топи в уста.

Денеска нашиот предлог е малку поинаков рецепт. Додадете му неколку вида зеленчук, како пиперка, целер, карфиол... па крчкајте на тивок оган околу еден час.

Потребни состојки:

 • 1,5 кг телешко месо
 • 2 моркова
 • 2 кромида
 • 100 гр целер
 • 4 лажици доматно пире
 • 1 пиперка
 • ¼ лажичка мелена пипер
 • 1 л вода
 • 500 гр карфиол

Подготовка:

Исечкајте го месото на коцки и пропржете го во тава некои 25 минути. Потоа додадете сечкан кромид, промешајте и пропржете уште 6 минути. Додадете сечкан морков и пржете уште 7 минути, со повремено мешање. Потоа турете доматно пире, промешајте и по 5 минути додадете врела вода (400 мл). Додадете сечкани целер и пиперка, па посолете и побиберете. Одозгора посипете мелена пипер и сето тоа добро измешајте го. После 5 минути додадете карфиол исечкан на коцки, па повторно сѐ убаво измешајте. Сипајте уште врела вода (600 мл), па кога ќе почне да врие поклопете и гответе уште саат време на ниска температура.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

Како да се справите со силеџија на работното место?

Читај повеќе

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
 • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
 • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе