Идеја за ручек: Зачинето пилешко со кајсии

Испробајте го овој едноставен рецепт за вкусно пиле со кајсии. Се подготвува за 15 минути а потоа се пече.

Состојки:

8 пилешки батаци со карабатак

Сол и бибер

120 гр. брашно

30 грама путер

Две лажици маслиново масло

8 главици кромид

8 чешниња лук

180 мл. павлака

12 кајсии исечени на половина

Ситно исецкан свеж босилек

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени, и подгответе длабока тава која може да собере 8 батаци со карабатаци.

Насолете го месото со сол и бибер по вкус, потоа месото наросете го со брашно од сите страни.

Путерот и маслиновото масло загрејте ги на огин, додајте го пилешкото месо со кожата надоле, пржете 8 – 10 минути додека да добие златна боја а потоа завртете на друга страна.

Во тавата ставете хартија за печење, ставете го пилешкото месо и лукот и кромидот. Полијте со бело вино и павлака и ставете во рерна. Печете 25 до 30 минути додека да се испече.  Потоа, во тавата додајте ги кајсиите, па печете уште 15 минути. Пред да сервирате, додајте исецкан босилек.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Рецепти

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Read more

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Read more

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Read more

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе