Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Доколку сте љубители на болоњезе сос, овој американски рецет за шпагети сигурно ќе ви се допадне.

Италијанците се познати по пастата, а нивниот најпознат сос е секако болоњезе. Американците го модифицирале овој италијански рецет за шпагети, додавајќи му кашкавал и разноразни зачини. Во предлагаме да го испробате овој фантастичен рецепт, а најдобро од сѐ е што се подготвува во само една тава, па нема да си отворите работа со купови за миење.

Потребни состојки:

 • 450 гр мелено месо (по избор)
 • 300 гр кашкавал (по можност жолт чедар)
 • ½ кромид
 • 1 сечкан домат
 • 1 лажичка мелена пипер
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици свеж магдонос
 • 250 гр шпагети
 • 400 мл булјон
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка кромид во прав
 • ½ лажичка блага пипер
 • ½ лажичка оригано
 • ½ лажичка чили
 • тако сос

Подготовка:

Меленото месо пропржете го со ситно сечкани кромид и лук. Кога ќе биде готово додадете сечкан домат, сите зачини освен магдоносот, како и булјонот. Промешајте, па додадете ги и шпагетите. Турете и малку вода за да бидете сигурни дека шпагетите се натопени. Гответе додека сосот не почне да крчка, а потоа поклопете и гответе уште 15 минути. Повремено мешајте. Потоа тргнете го капакот, промешајте и гответе уште 2-3 минути. Додадете рендан кашкавал и повторно поклопете, па оставете на шпорет додека кашкавалот не се стопи. На крајот посипете со сечкан магдонос и зачинете со тако сос.

Remote video URL
Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Рецепти

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
 • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
 • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе