Идеја за здрав појадок: Интегрални банана мафини

Овој рецепт е лесен и брз за подготовка на сочни мафини во чиј вкус ќе ужива целото семејство.

Потребни состојки:

-200 г интегрално брашно

-60 г овесни снегулки

-2 поголеми банани

-100 г бадеми, лешници и ореви

-170 мл млеко

-120 мл масло

-1 лажица мед

-1 лажица прашок за пециво

-1 лажичка цимет

-прстофат сол

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Во еден сад измешајте ги брашното, овесните снегулки, прашокот за пециво, циметот и солта. Во друг сад изматете ги јајцата со медот, млекото и маслото.

Бананите изгмечете ги со виљушка и додадете ги во смесата од јајца и млеко. Сето тоа добро измешајте го, па додадете ја смесата од брашно.

На крајот додадете ги исецканите бадеми, ореви и лешници. Смесата ставете ја во калапи за мафини, а по желба на врвот посипете и малку од сецканите лешници, бадеми и ореви.

Печете околу 25 минути, па проверете дали се готови.

Откако ќе се испечат извадете ги од рерна и оставете ги малку да се оладат, па послужете.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со тиквички и ѓумбир

Read more

Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Read more

Здраво и вкусно: Смути со јагоди и авокадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе