Идентификувани 13 лица од пронајдените 50 тела во Мексико

Мексико Сити, 16 декември 2019 (МИА) – Мексиканската полиција потврди дека минатиот месец пронашла останки од најмалку 50 исчезнати лица на фарма во централно-западната држава Халиско, а досега се идентификувани 13 од нив.

Мексиканската полиција денеска соопшти дека истрагата утврдила дека станува збор за останки од најмалку 50 луѓе, чии тела биле распарчени и ставени во пластични вреќи. Досега се идентификувани 13 лица, од кои една е жена.

Се претпоставува дека станува збор за жртви поврзани со војната меѓу нарко картелите, но по завршувањето на идентификацијата ќе може попрецизно да се соопшти за причините на нивната смрт.

Подрачјето каде се пронајдени телата е седиште на картелот Халиско Нова генерација, чиј водач е Немесио Осегера Сервантес, познат како Ел Менчо, кого го нарекуваат нов Ел Чапо.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе