Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Ново истражување откри 178 гени поврзани со тешка форма на депресија. Ова е досега најголемото истражување за врската помеѓу геномите и депресијата.

 

Иако се проценува дека повеќе од 200 милиони луѓе ширум светот имаат депресивни нарушувања, состојбата што ги предизвикува сè уште не е целосно разбирлива. Научниците сè повеќе се свртуваат кон проучување на генетиката. Направена беше анализа на здравствените картони на повеќе од 300.000 луѓе со цел да забележат генетски сличности, односно обрасци кај луѓето погодени од депресија.

„Многу години знаеме дека ризикот од депресија е генетски определен. Се разбира, тоа може да биде предизвикано и од трауматски настани, но ние неодамна започнавме да ги идентификуваме специфичните гени на ризик и нивните варијанти“, рече Џоел Гелернтер, професор по психологија на Медицинскиот факултет Јеил и еден од научниците кои учествуваа во споменатото истражување.

Ваквите откритија можат да им помогнат на научниците подобро да ги утврдат биолошките корени на депресијата. Тие се надеваат дека овие резултати еден ден можат да помогнат во:

  • Утврдување кој дел од населението има најголеми шанси да почне да страда од депресија
  • Утврдување кој би имал корист од раната интервенција
  • Развој на лекови и дизајн на подобри терапии

Истражувањето беше објавено во списанието Nature Neuroscience минатиот месец. На него присуствуваа научници од Медицинскиот факултет Јеил и Универзитетот Калифорнија-Сан Диего. Како што веќе споменавме, тие спроведоа мета-анализа на здравствени досиеја на повеќе од 300.000 луѓе.

Откриле 178 специфични делови од геномот, познати како локуси, кои се поврзани со ризик од депресија. 77 од нив беа целосно нови локуси кои претходно не беа идентификувани. Студијата исто така откри 223 специфични варијации на ДНК блокови, наречени единечни нуклеотидни полиморфизми или СНП.

„Секој ген поединечно го зголемува или намалува ризикот. Значи, постојат многу варијанти, од кои секоја малку ве предиспонира. Едноставно кажано, ефектите од различни форми на ризик можат да се комбинираат и да ве изложат на поголем ризик“, вели Гелернтер.

реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Здравје

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Read more

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Read more

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Read more

Најчестите симптоми на корона кај оние кои биле вакцинирани, а потоа се заразиле

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе