ИДФ нареди сите да го напуштат градот Газа

Главниот град на палестинската енклава ќе биде „опасна борбена зона“, предупреди израелската армија.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) им наложија на сите преостанати жители на градот Газа да побегнат на југ кон Деир ал-Бала. Повикот во средата дојде кога израелската војска ги интензивираше борбените операции во палестинската енклава, вклучително и рацијата на комплексот на Агенцијата за бегалци на ОН за кој тврдеше дека го користеле Хамас и палестинските борци на Исламскиот џихад.

ИДФ издаде неколку предупредувања за евакуација во градот Газа во изминатите неколку дена, додека израелските трупи спроведуваа операции во неговите западни, јужни и источни населби, според Times of Israel. Околу 200.000 Палестинци остануваат во северниот дел на енклавата, пишува весникот, цитирајќи проценки на ИДФ.

Израелските авиони фрлија летоци, повикувајќи ги „сите во градот Газа“ да си заминат бидејќи областа „ќе биде опасна борбена зона“. Флаерите наведоа два „безбедни правци“ за евакуација и инструкции да се упатат на југ.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (ОЦХА) предупреди дека најновите израелски наредби за евакуација ќе ја влошат и онака лошата ситуација во Газа, каде што огромното мнозинство од населението е раселено од почетокот на војната во октомври. Директивата „само ќе поттикне масовно страдање за палестинските семејства, од кои многумина повторно и повторно се раселени“, рече агенцијата. Предупреди дека постојаното раселување на Палестинците ја отежнува работата на хуманитарните групи бидејќи тие се принудени „да ги ресетираат своите операции за помош одново и одново“.

„Хуманитарните работници реагираат, но она што можат да го испорачаат е многу помалку од потребите“, напиша на X хуманитарниот координатор на ОН за окупираната палестинска територија, Муханад Хади, во средата по патувањето во Газа.

За време на раните фази на инвазијата на Газа, Израел им порача на Палестинците да се евакуираат од северниот дел на енклавата. Како што ИДФ ги прошири своите рации, армијата им наложи на луѓето да напуштат и одредени јужни области, вклучително и источниот Кан Јунис и Рафа, град во близина на египетската граница кој стана огромен бегалски камп.

ИДФ соопшти дека продолжува со „таргетирана оперативна активност заснована на разузнавање“ во Рафа и на други места. Армијата постојано изјавува дека ќе ја исполни својата мисија да го неутрализира Хамас и исламистичките групи во Газа и да ги ослободи преостанатите израелски заложници.

Во своето обраќање пред Кнесетот во средата, министерот за одбрана Јоав Галант рече дека акциите на ИДФ „доведоа до елиминација на над 14.000 терористи и до колапс на воените рамки на Хамас“.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Свет

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Read more

Расте фрустрацијата во НАТО: Гафовите на Бајден го засенија важниот самит

Read more

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Read more

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе