Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Меѓународната фудбалска федерација ќе ги преземе сите активности поврзани со функционирањето на системот ВАР, Премиер лигата, па дури и другите лиги повеќе нема да можат самите да ја прилагодуваат примената на овој систем.

Претседателот на судискиот комитет на ФИФА, Пјерлуиџи Колина, ќе ја надгледува идната примена и употреба на системот ВАР и веќе објави дека системот за видео судиитe ќе мора да се користи на ист начин ширум светот.

Оваа одлука значи дека нема да бидат можни слободни интерпретации за офсајд или игра со рака или, на пример, проверка дали голманот стоел на линија или не како што видовме досега, најчесто во Премиер лигата.

Националните федерации добија писма во кои се наведува дека судиската комисија на ФИФА ја презема контролата врз системот ВАР што досега го имал Управниот одбор на ФИФА (ИФАБ).

„Отсега, сите активности поврзани со ВАР се префрлаат на ФИФА, сите прашања што може да ги имате може да бидат упатени до судиската комисија“, се вели во писмото.

Пјерлуиџи Колина ќе ја преземе „контролата“ што ја имаа ИФАБ и нејзиниот технички директор досега, и поранешниот судија на Англија, Дејвид Елери. Одборот на ФИФА им даде можност на лигите самите да го толкуваат правилото и да го применат како што сакаат. Тоа веќе нема да биде случај.

Што се однесува до Премиер лигата, особено на судиите веќе им е наредено почесто да ги следат во текот на следната сезона и да се потпираат на сопствената проценка, а не на проценката на судијата во просторијата на ВАР. Судиите во Премиер лигата ќе треба да го користат системот ВАР за да проверат дали голманот се преселил од гол линијата за време на изведувањето на пеналите, што досега го игнорирале. Тие нема да можат да „гледаат поволно на ситуациите во кои дефанзивците топката ги удира во рака“.

Оваа одлука исто така значи дека Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска ќе имаат помалку влијание врз идните одлуки. Сите четири федерации имаат еден глас на Одборот, додека ФИФА има четири. Потребни се шест гласови за да се донесе одлука.

Исто така, таквата одлука ќе значи дека Арсен Венгер, кој сега е првиот човек на ФИФА за глобалниот развој на фудбалот, има големо влијание врз донесувањето одлуки во врска со системот ВАР.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе