Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Van Geest Design дизајнираше нов концептуален тримаран инспириран од куќите од стар Рим.

Станува збор за тримаранот Domus, именуван по латинскиот збор што значи „куќа“. Дизајнерите ја избраа римската ера за инспирација поради чувството на престиж што го дава на нивното пловило, но и поради тоа што древниот дизајн е познат по пространата внатрешност.

Концептот Domus е развиен во партнерство со ирската компанија Rob Doyle Desing. Споменатиот тримаран е долг 39,6 метри, а нуди двојно повеќе внатрешен простор од катамаран со иста големина.

Тримаранот е поврзан со централниот атриум, а целото пловило нуди простор од 789,6 квадратни метри благодарение на внатрешноста поделена на две палуби. Тримаранот има шест кабини, вклучително и две за сопствениците. Внатре има простор дури и за кино, салон, бар, теретана, базен и спа.

Domus  ќе биде „првата јахта без емисии на гасови која ќе тежи повеќе од 750 тони“. Ќе користи комбинација од сончева енергија, хидрорегенерација и технологија на водородни горивни ќелии. На хартија, преку ден ќе собира вишок сончева енергија за да може да се користи во текот на ноќта.

Тримаранот има и едра, па може да плови со помош на ветрот. Дизајниран е да се навалува под агол од два степени, што значи намалување на отпорот и постигнување поголема брзина и економичност.

Се чини дека тримаранот е погоден за световите на луксуз и издржливост. Domus можеби никогаш нема да излезе од концептната фаза, но дефинитивно е доказ дека тримараните можат да послужат како импресивни едрени комплекси со употреба на обновливи извори на енергија.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе