Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Владејачката Шкотска национална партија (СНП) го одбра Хумза Јусаф за лидер на партијата, човек кој ја има пред себе најважната цел - да стави крај на тривековната унија помеѓу Шкотска и Англија.

Во СНП се водеше жестока борба која ги разоткри длабоките поделби во партијата во врска со политиката и застанатата кампања за независност. За нов претседател е избран Хумза Јусаф.

Јусаф го презема водството на партијата со најважна цел - да стави крај на тривековната унија на Шкотска со Англија. Тој на функцијата ја наследува Никола Старџен, која поднесе оставка во февруари. За неговиот избор за премиер шкотскиот парламент ќе се изјасни утре.

Старџен 8 години беше премиерка на Шкотска. Имаше најдолг премиерски стаж, а беше првата жена на оваа позиција во историјата на Шкотска. Единството во СНП беше разбиено поради различните ставови околу вториот референдум за независноста на Шкотска, односно околу неговото организирање. Воедно, тука се и различните ставови околу тоа кој е најдобриот начин за спроведување на социјалните реформи, како што се правата на трансродовите лица.

Инаку, 37-годишниот Хумза Јусаф е првиот муслиман лидер на Шкотска и воедно ќе стане прв муслиман кој предводел земја во Западна Европа, доколку биде потврден за премиер. Роден е во Глазгов, каде дипломирал политички науки, по што работел како помошник пратеник во шкотскиот парламент пред во 2011 година и да биде избран за пратеник.

Неговиот татко Музафар е роден во Пакистан и имигрирал во Шкотска во 60-тите, додека неговата мајка Шааиста Бута е од Кенија, но од семејство на јужноазиски имигранти. За националните медиуми Хумза рече дека независна Шкотска во првите пет години треба да одлучи дали да се оддалечи од монархијата и да има избран шеф на државата.

Јусаф изјави дека на Шкотска ѝ е потребна независност повеќе од било кога. „Ние ќе бидеме генерацијата што ќе ја донесе независноста на Шкотска“, рече тој во говорот откако беше објавено дека е избран за претседател на СНП. Јусаф како свои цели ги наведе повторното организирање референдум за независност и решавање на економската криза.

Новоизбраниот лидер наведе дека Обединетото Кралство нема право на вето на законот за пол во Шкотска, обеќавајќи дека ќе го оспори потегот на Лондон да го блокира законот кој им олеснува на луѓето да си го променат полот. Британската влада изнесе планови за блокирање на нацрт-законот за реформи во Шкотска за признавање на полот усвоен од шкотскиот парламент.

Иако муслиман, Јусаф е силен поддржувач на ЛГБТ заедницата. На темата за истополови бракови тој еднаш рече: „Верувам дека човековиот брак, ако се работи за геј, и се венчани, дека нивниот брак не е инфериорен или помалку вреден отколку бракот на хетеросексуалните индивидуи. Јас не верувам дека геј сексот е грев“.

Јусаф е двапати женет, еднаш разведен, и има две деца.

реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе