Игра која веројатно не сте ја слушнале, може да стане најпопуларна во светот

Креаторите на играта Roblox oбјавија дека го надминаа лимитот од 100 милиони активни играчи месечно. Со тоа, Roblox смета дека ќе ги престигнат популарните игри Fortnite и Minecraft.

Според најновите информации, Fortnite во август мината година имала 78, 3 милиони активни играчи месечно, за што од Epic Games потврдиле дека е рекорден број. Пред неколку месеци од Microsoft добиле потврда дека популарноста на Minecraft расте и дека месечно има 91 милион играчи. Меѓутоа, според таа статистика, Roblox ги надминала и двете игри.

Roblox Corporation ја унапредуваат и ја развиваат играта од 2006. година па наваму. Во оваа игра, играчите можат да креираат свои светови, но и нови, свои игри кон кои се пристапува од службената страна.

Оној кој ќе успее да ја направи играта популарна, ќе заработи пари затоа што секој креатор добива процент од парите.

Откако оваа можност е воведена во 2015. година, медиумите пипшуваа за седумнаесетгодишниот Лиамонас Милески, во Roblox светот познат како Лорерис, кој во тој период заработил повеќе од 100.000 долари преку играта. Секако дека заработуваат најдобрите и најпопуларните. До сега во Roblox, креаторите имаат направено повеќе од 50 милиони различни игри и светови.

Сепак, бројот на активни играчи се добива од компанијата, па често објавуваат статистики и бројки какви што ним им одговараат. Пример, Blizzard и Riot Games постојано објавуваат број на активни играчи, а откако бројот им опаднал, престанале да го прават тоа. Fortnite, на пример, има 250 милиони регистрирани играчи, но тоа не ни открива колку активно играат на месечно ниво.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Гејминг

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Read more

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Read more

Топ 6 ретро видеоигри за Android

Read more

Новиот гејмерски смартфон на Xiaomi доаѓа наскоро

Read more

Гик

  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе