КОНМЕБОЛ КОПА ЛИБЕРТАДОРЕС 2021

Играчите на Бока се тепаа со полицијата откако загубија поради ВАР контроверзија

Немили сцени се случија ноќеска во осминафиналето од Копа Либертадорес каде Бока Жуниорс доживеа елиминација.

Контроверзна одлука на ВАР судиите го одбележа натпреварот помеѓу бразилски Атлетику Минејру и аргентинскиот гигант Бока Жуниорс, што на крајот резултираше со тежок инцидент.

Откако натпреварот во Буенос Аирес пред една недела заврши без голови, истиот резултат се повтори и ноќеска, па пенал-рулетот го одлучи четврфиналниот патник. Играчите на Бока успеаја да промашат дури три пенала иако Атлетику прв почна со утка, за потоа да слави со 3:1.

Но, во 63. минута Бока постигна гол преку Марсело Вејнгант, гол кој беше поништен поради офсајд по интервенција на ВАР собата.

Remote video URL

По завршувањето на натпреварот, гостите од Аргентина бесни на елиминацијата, која според нив е контроверзна бидејќи постигнале регуларен гол, се упатија кон собата на судиите во подтрибинскиот простор, па попат се судрија со полицијата.

URL

Еден од најбесните во тунелот беше поранешниот латерален бек на Манчестер Јунајтед, Маркос Рохо, кого заедно со целиот клуб сега го очекува сериозна казна.

URL

Аргентинците обвинуваат дека полицијата употребила солзавец врз играчите и членови на стручниот штаб.

URL

Прашан дали судиите одиграле клучна улога во исходот на натпреварот, играчот од средниот ред на Бока, Диего Гонсалес, вели:

„Без сомнение, сите можеа да го видат тоа. Постигнавме добар гол, а факт е и дека заслуживме да победиме и на првиот натпревар. Ова боли, тешко ни е. КОНМЕБОЛ мора да поработи на судењето“.

URL

„Тотално фер заслуживме да победиме на двата натпревара, а сепак сме елиминирани. Тешко е кога едноставно не сакаат да ти ги признаат головите. Ова загрижува, наводно ВАР е тука за да има поголема правда, а не за да мами. Натпреварувањето е многу убаво, но ова е неправда. Вака, Копа Либертадорес не е ниту серозно ниту фер натпреварување“, вели клупската легенда Хуан Роман Рикелме.

Атлетику во четвртфиналето ќе игра со победникот од дуелот помеѓу Архентинос Жуниорс и Ривер Плејт. Бока на титула во ова натпреварување чека од 2007 година.

Копа Либертадорес е јужноамерикански пандан на европската Лига на шампиони и згора на тоа е многу постаро натпреварување.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе