Играњето видеоигри може да ги подобри вештините за читање кај децата

Често, играњето видеоигри се доживува како мрзлива активност, но новите истражувања сугерираат дека би можеле да бидат од голема корист за децата.

Истражувачи од Универзитетот Саскачеван велат дека видеоигрите можат да ги подобрат периферните вештини на внимание, клучни за развивање на способноста за читање.

„Обрнувањето внимание е важен дел од успешното читање“ вели Шејлон Крес, водач на студијата.

Вашите очи мора да ја скенираат страницата на системен начин за правилно обработување на секој збор и реченица.

„Затоа активностите кои можат да влијаат на процесот на внимание, како што се видеоигрите, исто така можат да влијаат на читањето“, тврди Крес.

Резултатите од студијата открија дека учесниците кои играле игри со повеќе периферни објекти, побрзо и поефикасно ги читале и познатите и измислените зборови прикажани во експериментот.

„Забележавме дека лицата со повеќе изложеност на периферно претставени визуелни барања во видеоигрите, на пример во пишани известувања или непријатели кои се појавуваат на работ на екранот, а не во средината, покажуваат побрзо време на реакција на читање од поединци кои биле малку или воопшто не биле изложени на периферни визуелни барања“, вели Крес.

Истражувачите се надеваат дека нивните откритија ќе доведат до подобар дизајн на видеоигрите кои дефинитивно можат да поттикнат поздрави навики.

 

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Книги

Снежана Стојчевска: Поезијата е огледало и на крајот секој ќе си се види себе во неа

Read more

15-те најимпресивни библиотеки во светот

Read more

Кое е најдоброто време за читање?

Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе