Игрицата EA FC ја губи лиценцата за Интер во следното издание

EA Sports, компанијата која стои зад популарната фудбалска симулација „EA FC“, порано позната како „FIFA“, ќе ја изгуби лиценцата за Интер за нејзиното издание за 2025 година.

„EA FC 25“ ќе биде објавена во септември годинава и повеќе нема да го содржи брендот Интер, вклучувајќи го и името на клубот, грбот и дресовите. Клубот ќе биде преименуван во Милано Калчо и ќе има изменета верзија на вистинскиот грб.

Во 2022 година, Интер потпиша ексклузивен договор со Konami, кој е познат по својата игрицаа „eFootball“, порано „Pro Evolution Soccer“, а тој договор стапува на сила ова лето.

„EA FC“ веќе ги нема правата на големите четири италијански клубови, односно Наполи, Рома, Лацио и Аталанта, кои имаат договори со други компании. Јувентус се појавуваше во игриците на ЕА како Пиемонте Калчо поради нивниот договор со Konami, но се врати под своето официјално име.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Гејминг

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Read more

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Read more

ASUS го претстави ROG Ally X новиот рачен гејминг компјутер

Read more

Футуристичка столица што е сон на секој гејмер

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе