Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Иако веќе неколку месеци доцни, следната голема игрица на Arkane е релативно блиску до излегување на пазарот.

Студиото Arkane објави дека игрицата Redfall ќе биде достапна од 2 мај за Xbox Series X/S конзоли и компјутер преку Game Pass на денот на лансирањето. Пуцачката игрица која се базира на убивање вампири претставува експанзија на игриците „Dishonered“ и „Pray“. Оваа игра е развиена земајќи ги во обѕир непредвидливоста и мултиплеер.

Како и другите наслови на Arkane, „Redfall“ зависи од изборот на играчот директно да се бори со вампирите и да го заземе истоимениот град, но нивниот „стелт“ пристап ќе биде награден, како и паметното користење на опремата.

Концептот на отворен свет не е сосема нов, бидејќи го имаше и игрицата „Pray“, но изборот на ликови и онлајн играњето - се. Можно е да се избере ликот кој најмногу одговара на стилот на игра на играчот, а во co-op режимот четворица играчи можат заедно да се борат со негативците. Одредена тактика функционира само ако се спроведува тимски.

Играчите можат да очекуваат избор на различни оружја, како и можност за нивно менување. Покрај главната приказна, тие ќе можат да вршат и споредни активности како што е спасување на преживеани.

Remote video URL

Дали „Redfall“ ќе ја оправда репутацијата на студиото Arkane, сè уште е рано да се каже.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Гејминг

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Read more

Компанијата Rockodile најави игрица инспирирана од војната во Украина

Read more

Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Read more

FIFA 23 добива 12 женски тимови од NWSL лигата

Read more
 

Гик

Google отвори својот четбот со вештачка интелигенција

Читај повеќе

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе