СЕРИЈА А 2019/20

Игуаин и Сари склучиле пакт

Јувентус бил на пат да се раздели со напаѓачот Гонсало Игуаин, но Аргентинецот направил договор со тренерот Маурицио Сари за да остане во тимот. Според La Gazzetta dello Sport, италијанскиот стратег му помогнал на Игуаин повторно да ја пронајде својата форма, откако го заштити од гласините за заминување и дека е со него во тежок период.

Во објавата се додава дека двајцата потпишале пакт за остатокот од сезоната, според кој ќе се фокусираат само на комплетирање на сезоната и освојување трофеи, оставајќи ја настрана иднината на напаѓачот, засега.

Јувентус сака да го продаде Игуаин, бидејќи „Старата дама“ сака да се ослободи од договорот на Аргентинецот, за кој се одвојуваат 7,5 милиони евра годишно. Играчот е поврзан со трансфер во екипите Лос Анџелес Галакси и ДиСи Јунајтед, но не се исклучува и враќањето во Ривер Плејт.

Игуаин ја покажа својата најсилна форма под Маурицио Сари во Наполи, постигнувајќи 92 гола на 147 натпревари по неговиот трансфер од Реал Мадрид во 2013 година.

Минатата сезона двајцата повторно се обединија во тимот на Челси каде Сари беше тренер, а Игуаин позајмен. Откако дојде во Јувентус минатото лето, Сари реши да му даде нова шанса на Игуаин, а Аргентинецот му се заблагодари со 5 голови и 4 асистенции на 23 одиграни натпревари во Серија А оваа сезона.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Фудбал

Направена жрепката и за Лига Европа

Read more

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Read more

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Read more

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Read more

Спорт

Направена жрепката и за Лига Европа

Читај повеќе

Извлечени двојките за остатокот од Лигата на шампионите

Читај повеќе

Златан: Ибра не е играч за Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов кикс на Интер, го загуби 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ѓаволите“ не запираат, на бод се од ЛШ

Читај повеќе

Иднината на ВАР е во рацете на Колина

Читај повеќе

Имобиле: Лацио не е повеќе ист

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 14 години од инцидентот Матераци - Зидан

Читај повеќе

Михајловиќ против Sky: Ниту збор за Болоња, личите на канал на Интер

Читај повеќе