Фудбал
ЛИГ 1 2019/20

Икарди и Мбапе за 45 минути го средија Марсеј

28. октомври 2019 - 8:57 | Ф.З.

ПСЖ многу полесно од очекуваното излезе на крај со Марсеј во натпревар што некогаш беше дерби.

Мауро Икарди уште првите половина час игра постигна два гола најавувајќи нова големка победа на „Светците“.

Потоа на сцена стапи Килјан Мбапе кој не остана покусо од Аргентинецот и до паузата и тој погоди двапати. За двата гола му е благодарен на Анхел Ди Марија кој беше асистент.

Во вториот дел ПСЖ се чини се задоволи во убедливото водство од 4:0 и не го докрајчи ранетиот гостин.

По двата пораза еден по друг на Нант, сега ПСЖ со 27 бодови има дури 8 повеќе од Нант односно 9 од Лил и Рамс.

Коментирај