„Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај“ – Ковачевски до опозицијата

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен со законот за ратификација на договорот со Грција.

Како што објасни тој, патните исправи не се потребни во државата туку за странство и без да биде тоа усогласено со тие со коишто е потпишано, менувањето на законот во државата нема да промени ништо, бидејќи, вели, на вас ви треба патна исправа за патување во странство, а не за дома.

„Ако успее да обезбеди Владата, согласност од земјите членки на ЕУ, од другата потписничка страна, тогаш може да се разговара и за тоа, но јас не слушнав изјава од ниту една институција во ЕУ, од ниту една институција во Грција, коишто се подготвени да го анулираат договорот во делот на важењето на патните исправи“, рече Ковачевски.

„Сите ресурси во МВР и другите институции задолжени за менување на патните исправи треба да бидат насочени кон што побрзо завршување на овој процес, стигна нова пратка обрасци за пасоши, треба да дојде уште една. Тоа треба да го завршиме и тоа прашање да се затвори“, додаде Ковачевски.

Тој кажа дека досега има разговарано со голем број претставници во Грција, и во тој дел Грција има став кој вели дека договорот треба да се почитува, особено во делот на користењето на уставното име.

„Секогаш изразувале став во односн на непочитување на договорот од наша страна кога на официјални средби, состаници, претставници на Северна Македонија не го користат уставното име на државата и ги менуваат натписите на меѓународни конференции. Ние како општество мора да одлучиме што правиме во институциите, пред граѓаните и надвор од државата. Со популизам ништо не се постигнува. ВМРО-ДПМНЕ велат договорот со Грција е реалност, велат дека дента кога ќе дојдат ќе го сменат уставното име и ќе го вратат старото име, но гледате дека договорот е реалност, и треба да се почитува. Сакајќи да покажат колку се они големи патриот кога ќе излезат надвор од државата, ќе видат натпис Северна Македонија, и ќе го бришат со пенкало. Сме ја гласале преговарачката рамка во Собранието, сме покажале храброст и визија, другата страна треба да покаже храброст.

Ако сте против Договорот од Преспа, нека излезат нека кажат ние сме против Договорот од Преспа, ако сте против преговарачката рамка кажете да ние сме против преговарачката рамка. Нека не биде како што беше со територијалната поделба, правеа хистерија во општеството, правеа референдум, дојдоа на власт, ништо, не ја сменија територијалната поделба.

Ако си маж биди маж до крај. Не на една страна добар ден со грчката амбасадорка пред знаме и натпис на Северна Македонија, а од друга страна „Никогаш Северна“. Ако си против нешто кажи дека си против, ако си за, кажи дека си за нешто, не од сабајле е против, попладне е за, навечер изјава не знаеш ни дали е за ниту дали е против. Кое е мислењто на опозицијата за уставното име на Северна Македонија, праша Ковачевски.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Македонија

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Read more

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Николоски: Пендаровски е човек кој нема допир со сопствената држава и народ

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе