Илјадници откази во унгарските болници: Не можеме повеќе

Неколку илјади вработени во унгарските болници поднесоа оставки, осудувајќи ги новите државни договори за вработување, но раководството вчера се обиде да ги убеди да ја сменат својата одлука, тврдејќи дека Унгарија се соочува со третиот бран на епидемијата на коронавирус.

Според вчерашното соопштение на Државната здравствена служба (OFKO), „95 проценти од 110.000 вработени потпишале“ нови договори пред истекот на рокот, 1 март, а останатите 5.500 не го сториле тоа, па биле принудени да ја напуштат работата.

Золтан Џенеи, шеф на OFKO, сепак, сакаше да ја ублажи загриженоста, велејќи им на новинарите дека здравството, иако е под притисок поради пандемијата со COVID-19, сепак може да функционира и така, дури и подобро отколку порано. Законот за дефинирање на новите услови за работа беше усвоен од Парламентот во октомври 2020 година.

Планирано е зголемување на платите, што премиерот Виктор Орбан го оцени како „невидено“, а воведени се и санкции за лекарите кои примаат мито од пациентите, што е вообичаена практика во Унгарија.

Но, некои други одредби ги налутија вработените во здравството, кои сметаат дека повеќе нема да добиваат бонуси или веќе нема да им биде дозволено да вршат друга работа во приватни клиники.

Во болница во Будимпешта во еден од одделите, само 20 проценти од специјалистите го обновиле договорот, се наведува во писмото објавено на веб-страницата на Telex. „Не можеме повеќе да работиме“, призна главниот лекар.

„Светлата се исклучени“, велат вработените во одделот за интензивна нега во друга болница во главниот град.

Либералниот градоначалник Гергељи Каракони ја критикуваше владата за „загрозување на обезбедувањето здравствена заштита среде вирусна епидемија“.

Унгарскиот здравствен систем страда од хронично недоволно финансирање, а според Светската здравствена организација (СЗО), буџетот на тој сектор по глава на жител е само половина од европскиот просек.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Норвешката премиерка казнета поради непочитување на рестрикциите

Read more

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Свет

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Read more

Интерпол приведе 195 осомничени за трговија со луѓе

Read more

Лекарите докажуваат дека Џорџ Флојд не се предозирал

Read more
 

Вести

  • play_arrow
  • filter

Разбиена група нарко-дилери, запленета дрога во вредност од над 800 илјади евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Читај повеќе

Претрес во домот на oхриѓанец, пронајден кокаин

Читај повеќе

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ се потсмева со вакцинацијата на граѓаните

Читај повеќе

На инфективните одделенија се лекуваат 1.000 пациенти со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Протести против рестриктивните мерки во Холандија

Читај повеќе

Од вторник врнежи, а од среда повторно намалување на температурите

Читај повеќе

Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Извршена обљуба врз 18-годишна девојка во Струмица

Читај повеќе