Илјадници жени во Франција маршираа против екстремната десница

Илјадници жени вчера излегоа на улиците во градовите ширум Франција за да протестираат против екстремно десничарската партија Национален митинг предводена од Марин Ле Пен, откако анкетите покажаа дека партијата би можела да победи на претстојните парламентарни избори.

Околу 200 групи и синдикати за правата на жените организираа протести во десетици градови, вклучувајќи го и Париз, велејќи дека правата на жените се на удар во земјите со кои владеат екстремно десничарски партии. Повеќе од 10.000 жени протестираа мирно во Париз, соопштија организаторите.

Во март, Франција беше прва во светот што го вклучи правото на абортус во уставот, но некои претставници од редовите на Националното собрание се против овој закон, кој предизвика загриженост кај дел од јавноста за односот на партијата кон женските права.

„За време на дебатата за абортусот да се направи уставно право, можевме да видиме како на екстремно десничарските пратеници им беше многу непријатно на оваа тема, повикувајќи лулките да се полнат со француски бебиња“, рече Ширли Вирден, функционерка задолжена за правата на жените во Француската комунистичка партија, која учествуваше на протестот во Париз.

Избори на крајот на јуни и почетокот на јули, екстремната десница води на анкетите

Национален митинг (RN) и неговите сојузници остануваат во водство во анкетите за претстојните парламентарни избори во Франција, со проекција од 35,5 отсто поддршка, покажува истражувањето објавено денеска.

Изборите треба да се одржат во два круга на 30 јуни и 7 јули.

Анкетата на Ipsos, спроведена на 19 и 20 јуни за весникот Le Parisien и Radio France, покажува дека левиот блок Нов народен фронт (NPF) е на второто место со 29,5 отсто од гласовите. Центристичката алијанса на претседателот Емануел Макрон е трета, со 19,5 отсто од гласовите.

Макрон ненадејно свика предвремени избори по убедливиот пораз на неговиот сојуз на изборите за Европскиот парламент претходно во јуни.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Read more
 

Вести

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе