Илон Маск добива конкуренција: OneWeb стапува на сцена

Американската компанија OneWeb е на едно лансирање од тоа да има доволно сателити во орбитата за да ја покрие целата Земја со својата интернет услуга. Откако OneWeb ќе биде подготвен, Starlink на Илон Маск нема да биде единствениот што нуди таква услуга.

Соѕвездијата на сателити OneWeb и Starlink се во ниска орбита на Земјата (LEO) наместо конвенционалната геостационарна орбита (GEO). Пониската надморска височина на сателитите LEO помага да се намали латенцијаата или доцнењето што исчезнува додека податоците се пробиваат низ мрежата. Помалата латенција значи побрза интернет конекција, постабилни видеоповици и многу повеќе.

Минатата недела OneWeb лансираше 40 сателити и го зголеми нивниот број во соѕвездието на 580. Следното лансирање ќе биде направено во следните неколку недели за да се зголеми покриеноста. Сепак, пред три години компанијата имаше 80 сателити во орбитата и доживеа финансиски колапс, но беше спасена од британската влада и меѓународниот телекомуникациски оператор Bharti. OneWeb обнови и лансираше дополнителни 500 сателити.

Флотата на сателити е поделена на 12 различни авиони на небото и се потпира на автоматизација за управување со нив. OneWeb е единствената компанија покрај SpaceX која лансираше сателити во орбитата за да обезбеди интернет услуга. Интересно е што OneWeb ги користи услугите за лансирање на SpaceX за да ги испрати своите сателити во орбитата. Сепак, сличностите завршуваат тука.

За разлика од Starlink, кој се обидува да привлече индивидуални клиенти, OneWeb бара постоечки телекомуникациски оператори кои сакаат да ги подобрат или прошират своите услуги. На овој начин, компанијата не мора поединечно да аплицира за регулаторни дозволи во секоја земја во која планира да работи.

OneWeb ги лансираше своите услуги во мај минатата година, а до декември имаше резервации од 800 милиони долари. Сателитите лансирани минатата година се очекува да бидат онлајн до мај оваа година и да обезбедуваат услуги во 48 американски држави, како и во северните медитерански региони.

До крајот на летото услугата ќе биде проширена во Мексико, Северна Африка и Индија, додека екваторијалните региони би можеле да се поврзат до крајот на годината. По ова ќе следи „покривање“ на Антарктикот, што ќе обезбеди глобална покриеност.

OneWeb сака да се спои со француската компанија Eutelsat, која дистрибуира ТВ-канали преку својата сателитска мрежа. Кога ќе се спроведе планот за спојување, компанијата ќе биде во позиција да игра улога во европската констелација Iris Squared.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Интернет

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Read more

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Читај повеќе

Колку би можело да чини iPhone 15?

Читај повеќе

Instagram смета дека нема доволно реклами, ќе ги праќа во нотификации

Читај повеќе
  • play_arrow

Неочекувано светлосно шоу на небото над Калифорнија

Читај повеќе

Повеќе од 1.000 артефакти во музејот Метрополитен поврзани со шверцери и крадци

Читај повеќе

Со години беше мит и легенда: Мачколисицата потврдена за посебен вид

Читај повеќе

Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Читај повеќе

Дали животот на Земјата има вонземско потекло?

Читај повеќе